Havlayan Kirpi Logo

Şehzade Cihangir Nasıl ve Ne Zaman Öldü?

Havlayan KirpiYorum Yok

Şehzade Cihangir Nasıl Öldü


Şehzade Cihangir nasıl öldü ve Şehzade Cihangir ne zaman öldü gibi soruların cevabı bu yazımızda! Son dönemde en çok konuşulan konu Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Şehzade Mustafa'yı otağında idam ettirmesi oldu. Hatta bir vatandaş bu olay sonrasında Kanuni Sultan Süleyman'a dava açmıştı. Birçok kişi dizide çarpıtmalar olduğunu tartışsa da Muhteşem Yüzyıl dizisinin Osmanlı Tarihini halka sunması ve halkın bu olaylardan haberdar olmasını sağlaması açık bir gerçek. Şehzade Mustafa'nın ölümünden sonra şimdi birçok kişi Şehzade Cihangir nasıl öldü sorusunun cevabını merak ediyor.. Sizlere bu yazımızda Şehzade Cihangir'in nasıl öldüğü konusunda bilgileri aktaracağız..

Şehzade Cihangir Nasıl Öldü

Bildiğiniz üzre Kanuni Sultan Süleyman birçok oğlunu öldürtmüştür. Bunlardan en çok sansasyon yaratanı şüphesiz Şehzade Mustafa oldu. Şehzade Mustafa'nın ölümü en çok Şehzade Cihangir'i etkiledi. Doğuştan fiziksel rahatsızlıkları bulunan Cihangir abisinin ölümünden sonra kendine gelememiştir. Şehzade Mustafa'nın ölümü onu o kadar çok etkilemiştir ki yemekten kesilmiş ve derin bir melankoli durumuna girmiştir. Abisinin idamının ardından derin bir travmaya giren Şehzade Cihangir, babası Kanuni Sultan Süleyman ile Halep'e vardıklarında 28 Ağustos 1553 yılında melankoliden vefat etmiştir.

Şehzade Cihangir'i çok seven babası ölümünün ardından İstanbul, Beyoğlu'ndaki Cihangir Mahallesinin adına oğlunun adını vermiştir. Bu bölgesi onun adına kurdurup bulunduğu yere cami, tekke ve türbe yaptırmıştır. Şehzade Cihangir'in mezarı İstanbul'daki Şehzadebaşı Camisinde ağabeyi Şehzade Mehmet'in hemen yanında bulunmaktadır.
"Yorumlama Biçimi" sekmesinde Adı/Url ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış.

icon icon Anasayfa