Havlayan Kirpi Logo

Dubstep Nedir? Dubstep Ne Demek?

Havlayan Kirpi1 Yorum
Dubstep Nedir

DUBSTEP

2000'lerin başında ortaya çıkan ve popüler şarkıcılarında şarkılarında yer verdiği dubstep müzik türü hızla yayılıyor. Son olarak ünlü rock grubu KORN çıkardığı son albümde dubstep'in öncülerinden Skrillex ile bir şarkı yaptı. Peki nedir bu dubstep?

2000'LERDE LONDRA'DA
Dubstep'in nasıl ortaya çıktığını anlayabilmek için 2000'li yılların Londrası'na geri dönmek gerekir. O yıllarda Londra, 'garage' adı verilen yeni tür bir elektronik müziğin etkisindeydi. Dizzee Rascal, Wiley, Kano, Crazy Titch gibi sanatçıların öncüsü olduğu 'grime'ın da etkili olduğu bu günlerde, bahsi geçen iki türü birleştiren yeni bir sound'un da temelleri atılıyordu. Bu yeni tür, dub ve garage'ın bir alt türü olan 2-step'in adlarıyla birlikte anılacak, dubstep olarak adlandırılacaktı. Dubstep popülerliğini Londra'nın gece kulüplerinde yakaladı. Akımın şehre, oradan da dünyaya yayılmasını sağlayan da Big Apple Records dükkanıydı.

BASLARIN GÜCÜ ADINA
Basların ön plana çıktığı, İngilizlerin 'wobble' olarak adlandırdığı aksak ritimleri barındıran, mekanik seslerin de kullanıldığı dubstep, Londra'nın önemli kulüplerinde çalan DJ Hatcha'nın öncülüğünde popülerleşti. Geçtiğimiz aylarda Babylon'da da ağırladığımız Skream ve Benga ile Unicorn Kid, Truth, Kode9, Digital Mystikz, Artwork, Geriom, Warrior Queen, El-B, Zed Bias gibi isimlerin de popülerleşmesini sağlayan dubstep'in son dönemdeki yıldızı ise Skrillex. Bu arada Skream, Benga ve Artwork'ten oluşan Magnetic Man adlı grubu da listeye eklemekte fayda var. Tüm bunların dışında farklı türlerin popüler örneklerine yapılan dubstep remixlerini internette Youtube, Dailymotion, Fizy ve Grooveshark gibi sitelerde bulmanız da mümkün.

En popüler dubstep şarkılarından biri, Skrillex - First Of The Year (Equinox) dinle.


Kaynak: Sabah.com.tr
"Yorumlama Biçimi" sekmesinde Adı/Url ya da Anonim seçerek yorum yapabilirsiniz.

1 yorum yapılmış.

Adsız dedi ki...

I LOVE DUBSTEP

icon icon Anasayfa